Požáry a zásahy 2017

28.2.a 1.3.
Koudelka - hledání pohřešované osoby
 
V 19:00 byla naše jednotka vyslána na Koudelku hledat ztracenou osobu. Osoba byla nezvěstná od rána, hledání trvalo do 22:00 neúspěšně. Za deště jsme se vrátili zpět na základnu. Druhý den ráno (9:30), hned po požáru ve Velinách jsme se opět vydali hledat pohřešovanou osobu. Při zahájení rojnice jsme se dozvěděli o nalezení osoby Policií ČR.
 
1.3.
Veliny - požár nakladače UNC ve stodole
 
V 8:02 jsme byli vyslání na požár nakladače ve stodole. Po příjezdu na místo jednotka HZS Holice a SDH  Holice dohašovali požár nakladače. Po 1 hodině jsme se vrátili zpět na základnu. 
 

Požáry a zásahy 2016

2.1.2016 

Letošní první požár na sebe nedal dlouho čekat.

Už 2.1. v 16,43  jsme na oznámení dobrovolné jednotky Dolní Jelení vyjeli k likvidaci požáru lesa malého rozsahu, za Dolním Jelení, směr Rzi,v Prochdském polesí. Požár o rozloze 3x3m jsme uhasili jedním proudem "C". Důkladné prolití okolí bylo samozřejmostí. Na naší základnu jsme se vrátili v 18,00. Počet členů ve výjezdu - 4.

Požáry v 2015

7.7.2015

 Požár strniště Petrovičky

Požár o rozloze 1,4 x 1,4 km, zasahovalo 25 cisteren a vrtulník s vakem

 

10.2.2015  Technická pomoc

 Výjezd - technická pomoc, rodinný dům.

Na pokyn KOPIS jsme vyjeli k vyproštění osobyv bezvědomí, zalkíněné v koupelně. Při příjezduna místo ležel pán v koupelně a blokoval dveře a nejevil známky života. Společně s hasiči ze stanice Holice jsme pomocí páčidla vysadili dveře koupelny. Po ukončení činnosti záchranářů jsme pomohli tělo přemístit do vedlejší místnosti. v 13,25 odjezd na základnu.

 

27.12.2012 Požár - Horní Jelení

  26.12. výjezd k požáru živého plotu na Horním Jelení v ulici 5.května. Vyhlášení poplachu v 16.47, vyjeli jsme v 16.50, dojezd v 16.51. První informace o adrese události zavedla naši Tatru na Dukelskou ulici, ale po krátkém hledání jsme oheň objevili a vyjeli správným směrem. Mercedes již zvolil správný směr hned na poprvé a po příjezdu na místo okamžitě zahájil zásah na doutnající porost. Majitelé domu již zahájili hašení pomocí kbelíků a zahradní hadice před naším příjezdem a požár částečně lokalizovali. Naše jednotka provedla konečnou likvidaci jedním proudem C. Po příjezdu jednotky ze stanice Holice jsem provedl obhlídku s velitelem směny a po důkladném prolití živého plotu jsme předali místo události majitelce domu. Po té jsme se vrátili na základnu. Požár thůjí způsobila petarda z domácího ohňostroje, která po zapálení nekontrolovatelně vybuchla už na zemi a vlétla do živého plotu. Vyjeli jsme s oběma cisternami s posádkou 14 hasičů.

24.12.2012 - Požár Ostřetín

24.12. výjezd k požáru v Ostřetíně vedle pily. Siréna se rozhoukala ve 12.33, vyjeli jsme ve 12.36 a na místo události dojeli ve 12.41. Na místě již byli hasiči ze stanice Holice a dobrovolní z Ostřetína. Událost byla totiž vyhodnocena jako planý poplach, kdy kouř vycházející z prostoru za kůlnou byl kolem jedoucím řidičem ze silnice viděn jako kouř vycházející z kůlny a na tísňovou linku nahlášen požár. Výjezd jsme absolvovali třemi vozy s celkovou posádkou 16 hasičů.

 

27.11.2012 Požár - Horní jelení

 

V noci z pondělka na úterý 27.listopadu ve 2.45 hod nám byl vyhlášen poplach na výjezd k požáru v areálu pily na Horním Jelení. Vyjeli jsme ve 2.52 se všemi třemi vozy s posádkou celkovém v počtu 16 hasičů. K požáru jsme dorazili společně s profesionální jednotkou ze stanice Holice. Před naším příjezdem na místo zde již přítomní dva příslušníci Policie ČR provedli ručním hasícím přístrojem lokalizaci požáru, naše jednotka pak provedla jeho konečnou likvidaci. Po té jsme celý objekt odvětrali. Naše jednotka pak vyčkala příjezdu hasičského vyšetřovatele. Po předání místa požáru jsme se kolem čtvrté hodiny ranní vrátili na základu. Díky včasnému ohlášení požáru naší spoluobčankou byly škody způsobené požárem minimální, což dosvědčuje množství spotřebovaných hasebních látek – 1 x ruční hasící přístroj a 100 litrů vody z naší cisterny. Stačilo by 10 – 15 minut zpoždění a tato událost by měla naprosto jiné rozměry. Takže děkujeme za všímavost a zájem.

 

15.10.2012 Hledání pohřešované osoby

 V pondělí 15.října ve 20.40 hod. Bylo to vyhledávání zbloudilého jeleňského houbaře v lesích v okolí nory. Pán odešel na houby odpoledne a když se večer nevracel bylo po něm vyhlášeno pátrání. Na pročesávání lesa se nás k noře sjelo téměř 40 hasičů a policistů, využita byla též termokamera i speciální zařízení na noční vidění s monitorem namotované na policejním mikrobusu. V případě nezdaru byl v záloze ještě vrtulník s další termokamerou. Pátrací akce však byla úspěšná a kolem dvaadvacáté hodiny byl pán nalezen, jak se již vracel po silnici domů z několika kilometrového dálkového pochodu a vše bylo zakončeno šťastným shledáním s rodinou.                                             

 

19.5.2012 Požár - Sedlišťko

   Dne snaše jednotka vyjela se svojí technikou k požáru porostu u Sedlišťka.

   U zásahu, kde shřelo cca 3ary lesa, byla i profesionální jednotka z Holic a SDH Ostřetín.

   F.Cach - velitel

 

27.4.2012 - Požár nad koupalištěm 

 

  V pátek 27.dubna nám byl vyhlášen poplach na výjezd k požáru v chatové oblasti nad koupalištěm. Vyjeli jsme ve 20.41 s Tatrou i s Mercedesem s plnými posádkami. Před naším příjezdem na místo požáru tam doběhli a zde již hasili dva členové naší výjezdové jednotky a pomocí kbelíku a vody z nadzemního bazénu zatím hořící živý plot uhasili. Po důkladném prolití ohořelých thůjek jsme se vrátili na základnu. Je pravděpodobné, že požár živého plotu vznikl s lidskou pomocí. Ať již úmyslně nebo omylem, chtěl bych varovat před veškerými činnostmi, které mohou takový to požár způsobit. Všude je plno suché trávy a porostů a stačí aby trochu zafoukalo a vzniklý oheň může být velmi nebezpečný. Poslední příklad tady na okrese je z Černé u Bohdanče, z úterý 24.dubna, kde při nezvládnutém pálení došlo i popálení osoby tuto činnost provozující. Buďte prosím opatrní a nepřidělávejte nám práci a starosti.                                                                                                       

                                                                                    František Cach

                                                                            velitel SDH Horní Jelení     

 

25.3.2012 - nehoda s požárem

 

Proč se houkalo?
  V neděli 25.března nám byl vyhlášen poplach na výjezd k požáru osobního automobilu v kopci od Ostřetína. Vyjeli jsme ve 2.21 s Tatrou se čtyřčlennou posádkou. Na místě nehody již zasahovali profesionální hasiči ze stanice Holice. Automobil byl v příkopě, převrácený na střeše a celý zasažen plameny. Okamžitě jsme rozvinuly další proud a za krátkou dobu byl automobil uhašen. Poté jsme prohledali okolí, zda se tam nenachází nějaká osoba z havarovaného automobilu. Řidič vozu, nacházející se tou dobou v sanitce byl dosti dezorietovaný a ze zmatených odpovědí policii nebylo možno s jistotou určit zda byl v době nehody v automobilu sám. Později na místo nehody dorazil i policejní psovod. Jeho pátrání bylo stejně bezvýsledné jako to naše. Po dohašení požáru hasiči z Holic odjeli zpět na základnu. My jsme na místě vyčkali až dopravní policie dokončí vyšetřování nehody, abychom vrak vozu důkladně ochladili a uklidili vozovku. Kolem páté raní, nyní již letního času, jsme odjeli natankovat a zaparkovat. Příčinou nehody zřejmě byla nepřiměřená rychlost vozu, který v mírné levotočivé zatáčce sjel do příkopu, kterým se řítil několik desítek metrů, kde po nárazu do stromu dopadl na střechu a začal hořet. Kdy a jak se řidič ocitl mimo vůz mi není známo.
                                                                                     František Cach
                                                                            velitel SDH Horní Jelení     

 

5.2.2012 -  Požár - Horní Jelení

 

V úterý 7.února nám byl ve 12.31 vyhlášen poplach a byli jsme vyzváni k výjezdu k požáru dřeva ve sklepě v řadovce na sídlišti 1.máje. K hasičárně jsme se sjížděli ze svých pracovišť z okolí postupně, takže jsme vyjeli ve 12.47. Na místě již zahajovali zásah profesionální hasiči z Holic a dobrovolní z Ostřetína. Požár dřeva narovnaného kolem kotle ústředního topení se podařilo velmi rychle zlikvidovat a po odvětrání sklepních prostor jsme provedli vyklizení kotelny od ohořelého a mokrého dřeva a vymetení vody, která z velké části pocházela z propáleného plastového potrubí, což byla asi jediná škoda, kromě navlhlé elektroinstalace, která byla požárem způsobena. Bylo dobré, že pan domácí po zjištění požáru neváhal a volal hasiče hned. Snahy o samostatné uhašení nemívají v těchto situacích valnou naději na úspěch a jen se tím prodlužuje doba hoření a zvyšují škody ohněm způsobené. Protože jak praví vědecké studie, nejúčinnější je hašení požáru do 10 až 15 minut od jeho vzniku. Poté pak škody narůstají velmi rychle. Výjezdu se zúčastnilo 6 našich hasičů, na základnu jsme se vrátili po druhé hodině.  
   F.Cach - veleitel

 

23.11.2011 - Požár  - Veliny

  Dnes v 19.49  po vyhlášení poplachu KOPIS jsme vyjeli k požáru nízké budovy v obci Veliny.Naše jednotka vyjela se v počtu 16 hasičů a se třemi vozy.Po příjezdu na místo požáru jsme se nahlásili veliteli zásahu z HZS Holice a provedli jeden útočný proud "C" směřující na střechu přístavku.Další jednotka SDH Holice prováděla dolpňování cisteren vodou.Bylo nutné vynosit ohořelé trámy a ostatní předměty ven před budovu a tam provádět jejich dohašování.Členové HZS Holice provedli průzkum objektu a zachránili psíka paní domácí.Po odvětrání objektu a dohašení se naše jednotka,po doplnění vody do obou cisteren, vrátila na základnu .

Velký dík patří pozornosti sousedů, že si v tuto hodinu všimli vznikajícího požáru a bez jejich rychlého nahlášení by hašení bylo velice obtížné,protože by požár pravděpodobně zasáhl i hlavní budovu.

F.Cach - veletel

4.11.2011 - Požár - Javůrka

Po vyhlášení poplachu KOPIS jsme vyjeli k požáru pneumatik u silážní jámy mezi Ostřetínem a Holicemi. Vyjeli jsme oběma CAS v počtu 12 osob. Po příjezdu na místo události zde již zasahovala profesionální jednotka z Holic. Další jednotky(dobrovolní z Holic a Ostřetína) připravovali další proudy k zásahu. Na pokyn velitele zásahu jsme se zapojili do doplňování vody do hasebního systému. Členové jednotky se postupně zapojili do hasebních prací a střídání u proudnic. Mercedes se po vyprázdnění cisterny do kyvadlové dopravy z důvodů malé cisterny již nezapojil a kolem 19.30 odjel na základnu a odvezl dva naše promáčené hasiče. Tatra doplnila vodu na plnícím místě v Holicích a po vyčkání na místě zásahu na likvidaci požáru v 19.58 odjela na základnu.

F.Cach - velitel